Menü

Blog

Iparági hírek

Farkasvakság a sofőr szakmában. Hogyan vigyázzunk a látásunkra?

Okai és tünetei

A szürkületi vakság olyan állapot, amely sötétedés után látási problémákat okoz. De előfordul ez egy rosszul megvilágított szobában is.  Az orvosok betegség kialakulásának két fő okot neveznek meg.

Először is, lehet veleszületett betegség. A második ok lehet az A és E vitamin hiánya. Az első figyelmeztető tünet a látás elhomályosulása lehet. A szem nem képes alkalmazkodni a fényviszonyokhoz. A látásélesség elvesztése akkor figyelhető meg, amikor egy világos helyről egy sötét helyre kerül az ember.

Hogyan küzdjünk a farkasvaksággal?

A veleszületett farkasvakság nem gyógyítható.

A vitaminhiányból fakadó betegség esetén a tünetek észlelésekor lényeges a szemorvosi vizsgálat és az A-provitamin bevitele. A szükséges vitamin mennyisége életkortól függően változik, ezért a hiánytünetek megjelenése esetén a megfelelő vitaminbevitel meghatározásához érdemes az orvossal konzultálni. Az A-vitamin túladagolható!

Az A-vitamin egyébként nemcsak a farkasvakság kezelésében játszik fontos szerepet, hanem szervezetünk más folyamataiban is hasznosul. Többek között elengedhetetlen az immunrendszer szabályos működéséhez, a csont- és fogfejlődéshez, a megfelelő szövetnövekedéshez. Csökkenti a bőr feszességéért felelős kollagén lebomlását, amivel bőrünk épségének megőrzését támogatja. Ez a vitamin a májunkban raktározódik el. Egy felnőtt akár két évre elegendő mennyiséget is „tárolhat” itt, azonban gyerekeknél igen gyorsan, már néhány hét alatt kiürülhet a felhalmozott mennyiség.

Megelőzése

A megelőzés elsősorban a rendszeres vitamin-bevitelt jelenti.
Az A-vitamin zsíroldékony vegyület, ennek megfelelően a szervezet (elsősorban a máj, kisebb mértékben a zsírszövet, a tüdő és a vesék) képes raktározni. Felnőtt szervezet esetén a máj egy éves A-vitamin szükségletet képes raktározni, gyermekek esetén a raktár csak néhány hétre elegendő.

A vitamin napi szükséglete: 0,8-1 mg. vagy 5000 IU (Nemzetközi Egység) felnőttek, és legfeljebb 8000 IU terhes nők esetén. Legfontosabb természetes forrásai a vaj, tojássárgája, máj, vese, piros és sárga zöldségek, gyümölcsök – pl. paradicsom, sárgarépa, narancs, sütőtök (ezek festékanyaga – a beta karotin – az emésztőrendszerben alakul A-vitaminná). A-vitamint tartalmaznak továbbá a tejtermékek,tengeri halak, vitaminozott margarinok, leveles zöldségek. – olvasható a hazipatika oldalán.

 

Forrás: trans.info

Címkék: